Reklama
 
Blog | Jiří Papoušek

Co myslíte, paní Míková,

neměli by televizní meteorologové začít vysvětlovat klimatické změny?

Vážená paní Míková,

nevím,  jak Vy, ale já mám takový pocit, že lidi u nás toho o klimatické změně či o globálním oteplování vědí  strašně málo. Někteří lidé (víme kteří) mluví,  jako by věděli, ale nevědí. Ale nejenom oni, my všichni víme rozhodně  daleko míň, než kolik bychom potřebovali vědět.

Potřebujeme vědět mnohem víc nejen o všech možných dopadech přehřívání planety, ale taky o charakteru, příčinách a projevech tohoto procesu.

Neměla by něco  udělat ČT?

Musím říci, že Česká televize se v tomto punktu (tj. Informování o klimatické změně) v poslední době značně zlepšila. ( Například  11.7.  Devadesátka ČT 24 byla velmi konstruktivní a dobře připravená. Taky  články na  webové stránce ČT jsou  výstižné a přesné. )

Jenže – pořád zbývá hodně, hodně k vylepšování a dohánění.  Mnoho lidí u nás si stále není jisto, zda se vůbec  planeta otepluje, a většina  jistě   neví, co to – aspoň přibližně – bude obnášet. Vždyť jen  ty čistě přírodovědné dopady (do počasí) budou velmi složité a  jistě i problematické.

Píši Vám, protože  už dlouho mám takový pocit, že  Česká televize by  mohla  pomoci tento deficit zmírnit.  Konkrétně chci říci, že podle mého soudu byste se toho objasňování a informování klimatických změn měli nejspíš ujmout vy,  meteoroložky a  meteorologové  ČT.

Moderátor jisté TV oznamuje zdražení benzínu.

Moderátor jisté TV oznamuje zdražení benzínu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderátor hlásí sportovní porážku.

Moderátor hlásí sportovní porážku.

 

 

 

 

 

 

 

Moderátorka oznamuje teplotní rekord

Moderátorka oznamuje teplotní rekord

 

 

 

 

 

 

 

Proč právě rosničky?

Ovšem,  klima není počasí. Jsou to však obory sesterské a hlavně:  diváci  od vás nějaké to poučení prostě přijmou, protože vám věří.  (Snad mohu říci, že my diváci si nemyslíme, že  se  vždycky „trefíte“, ale určitě bychom věřili, že nás diváky nebudete šidit a řeknete vše,  jak si to po pravdě myslíte. ) Taky je důležité, že vy –  meteoro/logové/ložky jste  přímo  u konkrétních jevů, ve chvíli, kdy se dějí  (mrazíky, přívaly, sucha)  a kdy to lidi nejvíce zajímá.  Já osobně vždycky nejvíc pociťuji potřebu vysvětlování nebo aspoň upozornění   pokaždé, když se objeví něco nečekaného nebo nenormálního  – teplotní rekordy, velké požáry, povodně.

Navíc si můžete klimatology k vysvětlování průběžně přizvávat!

Děje se to i jinde

Nevím, jak je to přesně kde obvyklé, ale nedávno jsem četl článek o meteorologu  Tomu Skillingovi, který dělá předpovědi počasí v Chicagu a přitom často diskutuje o změně klimatu, buď na Facebooku nebo přímo v televizi nebo v rozhlase. Jak sám Skilling říká, ani kvůli tomu nemá problém s popírači, protože ti prý sice nadělají určitý rámus, ale není jich zase tak mnoho.

A na závěr  ještě jedna – snad drobnost.  Mám takový pocit,  že v současné době je v ČT  úkolem vysíláním zpráv o  počasí šířit spíše dobrou náladu než dělat osvětu.  Ale  když hlásíte ty teplotní rekordy s úsměvem, tak mi to připadá že tím „mezi řádky“ říkáte, že se vlastně nic tak moc důležitého neděje. A to – aspoň podle mého názoru –  není dobře.

Každý teplotní rekord nás přibližuje k budoucnosti, která by právě kvůli rostoucí teplotě na planetě mohla být velmi, velmi ošklivá.

A odpověd paní  Míkové

(Paní Taťána  Míková je vedoucí redaktorkou  redakce počasí České televize.)

„ Vážený pane Papoušku,

chápu, že není reálné sledovat všechno vysílání, to opravdu není v silách člověka, ale téměř každý měsíc mám v ČT nějaký vstup, pořad nebo zajímavost, kde se návaznosti meteorologických jevů na klimatickou změnu věnuji. Loni jsem se zapojila i do mezinárodního projektu „Klima 2050“, kde jsme prezentovali, s jakými předpověďmi počasí se budeme nejspíš setkávat ve střední Evropě za pár desítek let. Často se i moji kolegové ke klimatické změně vyjadřují. A klimatická témata pravidelně vkládám i do počasí před Událostmi. Je asi věc názoru, kde končí příjemný výraz a začíná smích, ale do takové diskuse se pouštět nechci. To je opravdu individuální. Z těchto důvodů se domnívám, že bych vám na většinu otázek musela odpovědět, že tohle přece v ČT už dávno děláme.“

 

 

 

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama